rozwój osobisty

Rozwój osobisty w 4-ech wymiarach

Rozwój osobisty utożsamiany jest z poszerzaniem wiedzy i samoświadomości oraz podnoszeniem swoich umiejętności. Oczywiście możesz mieć własną definicję rozwoju osobistego i rozumieć go na swój sposób. Zapewne chcesz się rozwijać, żeby nie stać w miejscu, a tym bardziej, żeby nie zostać w tyle. I właśnie dlatego ta tematyka jest dla Ciebie ważna. W dzisiejszym artykule spoglądam na rozwój osobisty przez pryzmat jego 4-ech wymiarów. Zapraszam!

 

“Kiedy życie domaga się od Ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój”

 

Mówi się, że życie ludzkie składa się z czterech wymiarów: fizycznego, mentalnego, emocjonalnego i duchowego. Aby znaleźć równowagę i spełnienie w swoim życiu, konieczne jest rozwinięcie i zintegrowanie wszystkich czterech aspektów swojego poziomu egzystencji.

Pod opisem każdego wymiaru znajdziesz pytania w ramach ćwiczenia. Przeznacz kilka minut, żeby odpowiedzieć sobie na jakim poziomie jesteś i co jeszcze możesz zrobić w danym kontekście. Zanotuj przemyślenia, odczucia i myśli jakie Ci towarzyszą w trakcie odpowiadania na pytania.

 

Wymiar fizyczny

Fizycznym aspektem jest oczywiście Twoje ciało. Obejmuje również Twoją zdolność do przetrwania i rozwoju w świecie materialnym. Rozwijanie fizycznego poziomu własnej  istoty wymaga nauki dbania o swoje ciało. Oznacza to także rozwijanie umiejętności komfortowej i skutecznej egzystencji w świecie.

Pytania do wymiaru fizycznego: Czy jesteś fizycznie zdrowa i aktywna? Czy lubisz i czujesz się komfortowo w swoim ciele? Czy lubisz swoją seksualność? Czy czujesz się swobodnie w materialnym świecie? Czy jesteś praktyczna, przyziemna, stabilna finansowo, niezależna?

 

Wymiar mentalny

Kolejny wymiar, mentalny, odnosi się do Twojego intelektu, zdolności do myślenia i rozumowania. Na mentalny poziom istnienia składają się Twoje myśli, postawy, przekonania i wartości. Twój umysł może być Twoim największym darem i prowadzić Cię do dogłębnego zrozumienia danego tematu. Z drugiej strony, czasem może powodować zamieszanie i prowadzić Cię na niewspierające ścieżki myśli. Rozwijanie mentalnego poziomu pozwala Ci myśleć jasno i mieć otwarty umysł. Dzięki niemu gromadzisz wiedzę i mądrość zarówno ze swojego doświadczenia życiowego jak i ze świata wokół Ciebie.

Pytania do wymiaru mentalnego: Czy jesteś zadowolona ze swojego sposobu myślenia? Czy potrafisz jasno wyrażać siebie? Czy masz system wierzeń, który Cię wspiera i pracuje dla Ciebie? Czy jesteś otwarta na nowe pomysły, nie będąc osobą łatwo ulegającą wpływom innych?

 

Pzeczytaj także: Niech Twój sposób myślenia Cię wspiera!

 

Wymiar emocjonalny

Wymiar emocjonalny to Twoja zdolność do głębokiego doświadczania życia, do odnoszenia się do innych i świata na poziomie uczuć. To część Ciebie szukająca kontaktu i połączeń z innymi. Takich, które mają znaczenie. Rozwijanie emocjonalnego poziomu Twojej istoty pozwala odczuć pełny zakres ludzkiego doświadczenia (przy użyciu pięciu zmysłów) oraz znaleźć spełnienie w relacjach z samą sobą oraz innymi osobami.

Pytania do wymiaru emocjonalnego: Czy jesteś w kontakcie ze swoimi uczuciami i potrafisz je odpowiednio wyrażać? Czy pozwalasz sobie odczuwać pełen wachlarz  emocji – strach, smutek, złość, miłość i radość ? Czy potrafisz wyznaczyć swoje granice w kontakcie z innymi ludźmi? Czy potrafisz odnosić się do innych w bliski, czuły sposób?

 

Wymiar duchowy

Wymiar duchowy jest Twoją wewnętrzną istotą, tą częścią Ciebie, która istnieje poza czasem i przestrzenią. Rozwijanie swojej świadomości na poziomie duchowym pozwala Ci doświadczyć uczucia “przynależności” we wszechświecie, głębszego sensu i celu w swoim życiu oraz szerszej perspektywy, niż tylko odnoszącej się do swojej osobowości.

Pytania do wymiaru duchowego:  Czy jesteś w stanie spędzić czas w spokoju i samotności, po prostu “będąc”? Czy masz związek z własną wewnętrzną mądrością i intuicją? Czy masz chwile, kiedy czujesz się częścią czegoś większego?

 

 

Twój rozwój osobisty

Nie ma jednego właściwego sposobu na rozwój osobisty. Każda osoba jest inna i podąża swoją unikalną ścieżką rozwoju. Każda jest na swojej drodze ewolucyjnej. Czasem potrzebne jest jakieś wydarzenie, które sprawi, że jeszcze bardziej zaangażujesz się we własny proces rozwoju osobistego. Rozwój to część szkoły życia, w której ciągle się uczysz, ewoluujesz, próbujesz znaleźć odpowiedź na ważne dla Ciebie pytania.

Wszystkie te cztery wymiary są równie ważne. Jeśli chcesz czuć się całością i prowadzić zdrowe, satysfakcjonujące życie, to przeznacz trochę czasu i uwagi na zrozumienie, rozwijanie i zintegrowanie wszystkich wymiarów.

 

Jak Ci się podoba takie podejście do rozwoju osobistego? Co z tego artykułu bierzesz dla siebie? Zastanów się jakie kroki możesz podjąć, aby zadbać o swój rozwój osobisty. Na jakim wymiarze chcesz się skupić w pierwszej kolejności?

Być może potrzebujesz wsparcia i ukierunkowania w swoim rozwoju osobistego? Jeśli tak, to służę pomocą. Zapisz się na bezpłatną konsultację online, żeby o tym porozmawiać.

 

 

Artykuł na podstawie Balancing, Mind, Body & Soul, The Four aspects of “Self” 

Facebook Comments