Dlaczego miałabyś zdecydować się na coaching

Dlaczego miałabyś zdecydować się na coaching?

O coachingu dużo się mówi. Pewnie wiele różnych informacji dotarło już do Ciebie. Część z nich może być prawdą, część niekoniecznie. Przygotowałam dla Ciebie ten artykuł, żeby przybliżyć Ci ten temat. Po przeczytaniu będziesz wiedziała jakie motywy kierują ludźmi do pracy z coachem oraz jakie są korzyści z coachingu. Będziesz miała również klarowność, czego możesz oczekiwać od coacha i czego coach będzie oczekiwał od Ciebie.

 

Dlaczego ludzie decydują się na coaching?

Ludzie angażują coacha, ponieważ chcą poprawić własną sytuację i osiągnąć cel. Pragną uczyć się nowych sposobów myślenia i zachowania w różnych okolicznościach, by zyskiwać lepsze rezultaty. Do najważniejszych celów należy lepsza organizacja i efektywność pracy, większa pewność siebie w pewnych sytuacjach, a czasem po prostu skuteczniejsza interakcja z innymi ludźmi.

Coach stosuje połączenie obserwacji, zadawania pytań, słuchania i informacji zwrotnej, aby prowadzić rozmowę, w wyniku której klient uczy się i wyciąga wnioski. Osoba coachowana jest obiektem uwagi i koncentracji coacha, przez co może osiągnąć większą świadomość i zrozumienie własnej sytuacji. Dodatkowo coaching umożliwia klientowi odkrycie nowych sposobów rozwiązywania problemów, osiągania lepszych wyników i, ogólnie rzec ujmując, łatwiejsze dochodzenie do wyznaczonych celów.

 

Częste korzyści z coachingu to m.in.:

  • lepsze wyczucie kierunku działania i koncentracja
  • pogłębiona znajomość samego siebie / samoświadomość
  • lepsza zdolność budowania relacji z innymi
  • zwiększona motywacja
  • zwiększona skuteczność osobista, np. skoncentrowany wysiłek
  • zwiększona zaradność / odporność, np. zdolność do radzenia sobie ze zmianami życiowymi

 

Czego możesz oczekiwać od coacha?

Rolą coacha jest zapewnienie osobie coachowanej wsparcia, wyjątkowego w swej naturze. Coach koncentruje się wyłącznie na sytuacji klient, a jego uwaga i zaangażowanie są unikalne.

Coach słucha klienta z autentyczną ciekawością, chcąc zrozumieć, kim ona jest i jak odbiera świat. Coach pokazuje klientowi obiektywną ocenę, która umożliwia osiągnięcie jasności sytuacji. Podczas rozmów coach zachęca coachee do podejmowania wyzwań, pokonywania przeciwności i podejmowania działania.

 

Czego coach będzie oczekiwać od Ciebie?

Coach z kolei zachęca klienta do zaangażowania się w proces coachingu. Oznacza to uczestnictwo w sesjach, robienie notatek z rozmowy, jeżeli zachodzi taka potrzeba, i realizację uzgodnień dokonywanych podczas spotkań.

Coach wymaga również otwartości na potencjał coachingu, czyli szczerego i otwartego wkładu klienta w rozmowę. Jeżeli coś się nie sprawdza, coach musi o tym wiedzieć. Jeżeli coachee ma jakieś wątpliwości lub problem, powinien o nich powiedzieć. Jeżeli klient wie, dlaczego pojawiła się dana trudność, musi o tym poinformować coacha. Siła i działanie coachingu są blisko związane z poziomem otwartości i zaufania między klientem a coachem.

 

Podsumowując, chciałam Cię zapytać czego dowiedziałaś się z tego artykułu? Które rzeczy już wiedziałaś, a o których miałaś do tej pory odmienne zdanie?

Jeśli pojawiły się u Ciebie jakieś pytania, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu. Być może ktoś inny też ma podobnie. Wspólnie postaramy się znaleźć odpowiedź. Zachęcam Cię również do bezpłatnej konsultacji online. Odpowiem na Twoje pytania i jeśli będziesz chciała, to ustalimy dalszy plan działania.

 

Artykuł napisany na podstawie “Podręcznik coachingu. Sprawdzone techniki treningu personalnego“, Julie Starr.

 

 

 

Facebook Comments